Ruszył Dom Skandynawski, wyjątkowe miejsce na mapie Szczecina, propagujące skandynawski styl życia oraz integrujące lokalną, międzykulturową społeczność skupioną wokół krajów Północy.
Miejsce zostało przekazane Miastu Szczecin przez firmę IKEA, która przez prawie rok prowadziła tu projekt o nazwie IKEA Dom Jutra, miejsce inspirujące do zmian i prezentujące, jak może wyglądać dom funkcjonujący z pełnym poszanowaniem natury. W jego przestrzeni, stuletniej kamienicy przy pl. Odrodzenia, mieszkańcy Szczecina odkrywali przyjazne planecie rozwiązania i mogli aktywnie działać na rzecz zielonej przyszłości swojego miasta.
Dziś podczas inauguracji Dni Skandynawskich, prezes IKEA Karin Sköld, symbolicznie przekazała miejsce prezydentowi Piotrowi Krzystkowi i mieszkańcom Szczecina.
– Dni Skandynawskie to pierwsza aktywność w progach Domu Skandynawskiego. Wkrótce będą kolejne, bo wierzę, że w tym miejscu, w centrum Szczecina ta przestrzeń będzie rozwijała się i będzie służyła również rozwijaniu naszej współpracy. – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Miasta Szczecin.
Miejsce rozmów o przyszłości
W Domu Skandynawskim (Scandinavian Meeting Point) będą organizowane spotkania branżowe, edukacyjne i kulturalne, warsztaty, konferencje skupione wokół tematyki skandynawskiej, będzie to przestrzeń skłaniająca do wspólnych działań na wielu płaszczyznach – administracji, dyplomacji, biznesu, nauki, kultury i sztuki, dająca możliwość spotkań mentorskich, koncepcyjnych i projektowych. Miejsce zostanie także oddane mieszkańcom: m.in. młodzieży, organizacjom pozarządowym, wolontariuszom i społecznikom chcącym aktywnie działać na rzecz rozwoju zielonego Szczecina.
– Do rozmów o tym, jak powinien wyglądać Dom Skandynawski zaprosiliśmy partnerów – konsulów honorowych, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i uczelni wyższych, korpusu NATO, a także szczecińskich studentów. Chcemy, by Dom był miejscem spotkań wielu środowisk. – mówił podczas inauguracji Dni Skandynawskich Daniel Wacinkiewicz, wiceprezydent Miasta Szczecin. – Wspólnie ustaliliśmy, że będziemy kontynuować zapoczątkowaną przez IKEA myśl, propagującą idęę życia w sposób bardziej ekologiczny i zrównoważony. Jednocześnie Dom Skandynawski będzie miejscem rozmów o przyszłości i centrum rozwoju kreatywności, miejscem promocji kultury skandynawskiej, tamtejszego stylu życia i pracy.
Dom Skandynawski będzie działał w pięciu pomieszczeniach na 242 m kw – tematycznie nazwanych: Kuchnia/Jadalnia, Biblioteka/Czytelnia, Chillout room, Planerownia, Agora i Warsztatownia – a docelowo ma zostać połączony z dwoma dodatkowymi lokalami i zwiększyć swoją powierzchnię do 600 m kw.
Skandynawia w Szczecinie
Szczecin z racji swojego położenia geograficznego jest naturalnym partnerem dla Skandynawii, a sama Skandynawia w naszym mieście gości już od wielu lat nie tylko za sprawą prężnie działającego tu biznesu, ale też skandynawskich studentów doceniających walory naszego miasta i potencjału uczelni, turystów, czy żołnierzy i ich rodzin stacjonujących tu w ramach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.
Nie wszyscy wiedzą, że w Szczecinie działa około 160 firm z kapitałem skandynawskim. Na Pomorzu Zachodnim skandynawskie firmy zatrudniają łącznie około 15 tys. osób, ciesząc się uznaniem dobrych i stabilnych pracodawców.
To dlatego od siedmiu lat Miasto Szczecin corocznie w Szczecinie Dni Skandynawskie, wydarzenie tworzące platformę aktywnej współpracy pomiędzy Polską a Skandynawią. Dom Skandynawski to kolejny krok w budowaniu relacji z północnymi sąsiadami, który powstał w odpowiedzi na potrzeby środowiska nordyckiego obecnego w naszym mieście.
Z uwagi na duże zainteresowanie miejscem oraz obostrzenia związane z covid-19, o dostępności Domu Skandynawskiego dla odwiedzających poinformujemy wkrótce.
Pełna lista wydarzeń w Domu Skandynawskim będzie dostępna na stronie:
Comments are closed.