Sie 31

To miasto mnie zachwyca…!

Różnorodność tras rowerowych, bogactwo przyrody, liczne parki, kajakarstwo, restauracje, architektura… – to tylko kilka z wielu atrakcji i możliwości, jakie oferuje Szczecin. Z przeprowadzonej rozmowy z Lindą Johansen, przedstawicielką duńskiej społeczności Wielonarodowego Korpusu Północ – Wschód w Szczecinie dowiemy się, dlaczego uwielbia mieszkać w naszym wyjątkowym mieście.

Park Kasprowicza, Wały Chrobrego, Filharmonia, może coś innego – które z tych miejsc w Szczecinie zachwyciły Cię najbardziej?

Park Kasprowicza jest przepiękny, gdy kwitną kwiaty. Od czasu do czasu jeździmy z Osowa do Parku Kasprowicza trasą rowerową i ta wycieczka jest jak najbardziej godna polecenia – zwłaszcza, gdy zakończone zostaną prace budowlane na tej trasie. Bardzo polecamy także odwiedzić Jezioro Głębokie, a zwłaszcza wybrać się na wycieczkę wokół jeziora. Być może połączoną z kąpielą lub piknikiem na niektórych małych plażach. Cmentarz Centralny jest wyjątkowy. Odwiedziliśmy go wieczorem w dniu Wszystkich Świętych z przewodnikiem. To była naprawdę wyjątkowa noc.

Które z nich jest najbliższe Twojemu sercu i kojarzy ci się z rodzinnym domem w Danii?

Przepiękne lasy wokół Szczecina oferują wiele możliwości wędrówek średnio- i długodystansowych. Czerpiemy dużo radości z okolic Osowa, na którym mieszkamy. Ostatniej zimy pokonaliśmy dużo fantastycznych, długich tras przełajowych na nartach (Cross Country). Trasy narciarskie nie są specjalnie przygotowywane, ale my po prostu znajdujemy własne – takie białe i ciche.

Jak długo trwa Twoja przygoda w Szczecinie?

Jestem tutaj od dwóch lat.

Czy Szczecin jest dla Ciebie i Twoich przyjaciół miejscem, w którym można realizować swoje pasje i się rozwijać?

Jak najbardziej. Tutaj można robić tak mnóstwo rzeczy na świeżym powietrzu – takich jak kajakowanie, wędkarstwo, piesze wycieczki, wyprawy rowerem górskim. Ponadto restauracje dają możliwość skosztowania lokalnych i międzynarodowych potraw oraz spotkania się w świetnych miejscach. Warto odwiedzić centra handlowe Kaskada i Galaxy. Trasy historyczne przez miasto są łatwe do przebycia – nawet bez przewodnika. Jarmarki o różnych porach roku (targi kwiatowe i spożywcze na Wałach Chrobrego oraz Jarmark Bożonarodzeniowy na Alei Kwiatowej to zaledwie kilka z wielu).

Rynki Pogodno i Manhattan są bardzo wyjątkowe z wieloma małymi sklepikami i świeżymi warzywami.

W Filharmonii i Operze na Zamku odbywają się rozmaite wydarzenia dla osób o różnych gustach.

Dom Skandynawski daje nam okazję do organizowania spotkań na których możemy rozwijać rzemiosło (szycie, hafty i inne), kursy językowe, wykłady o lokalnej historii i kulturze, czy zwykłe spotkania na których możemy po prostu rozmawiać i wymieniać się doświadczeniami…

Czyli – poza wyzwaniami językowymi – Szczecin to świetne miejsce do rozwoju i realizowania swoich pasji

Jak zachęciłabyś naszych sąsiadów z Północy, aby przyjechali i zamieszkali w Szczecinie?

Jeśli lubisz jeść na mieście za rozsądne pieniądze, mieszkać w miejscu, gdzie koszty utrzymania są niskie, sklepy wspaniałe, a liczba zajęć na świeżym powietrzu nieograniczona, powinieneś przyjechać do Szczecina. Uwielbiamy tu przebywać.

Dla dzieci znajdziesz tutaj międzynarodowe szkoły na wysokim poziomie. Znajdziesz tu również miejsca dla aktywności, takie jak kąpielisko Arkonka, Tarzania i wiele placów zabaw w licznych parkach.